15 Mayıs 2012 Salı

EN DOĞAL PEELING VE MASKE TARİFLERİ
Benim en çok kullandığım ve birçoğunu yeni öğrendiğim maskeleri derledim topladım ve hazır hale getirdim :) 


Cildimizi yenileyip tazeliğini korumak için önce ölü hücrelerden kurtulmamız gerekiyor. Ölü deri tabakası üstte birikerek cildimizin hava almasını engeller. Bu da solgun ya da farklı tonlarda kötü renkleri olan bir yüz demek oluyor.

Her gece yatmadan önce makyajınızı temizleyip geceye uygun kremler kullanın. En önemlisi de mutlaka peeling yapın!peeling ve maskeleri evde yapma taraftarıyım her zaman. çünkü yüzümüze ne sürdüğümüz çok önemli.


işte evde yapılabilecek basit ve en doğal peeling’ler:1- Şeker mükemmel bir soyucudur. Sadece yüzeydeki değil, kıl köklerine yakın dokuyu da temizler. Bir adet kesme şekeri iki yemek kaşığı gliserin ya da cildinize uygun bir başka bitki yağıyla karıştırın.(aloe vera veya bal olabilir) Daha sonra karışımı avucunuzun içine alarak dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 5 dakika bekleyin.

2- Çiğ yulaf cildiniz için mükemmeldir. Yüzünüze sağlıklı bir renk verir. Üç çay kaşığı çiğ yulafı bir çay kaşığı taze balla karıştırın. İçine bir çay kaşığından daha az elma sirkesi ekleyerek karıştırın. Yapışkan hissi sizi rahatsız etmesin. Balın yüzünüzü sarması gerekiyor. Bu maskeyi de 15 dakika bekletmeniz gerekiyor.

3- Haftada bir kez zeytinyağı ve deniz tuzunu karıştırırak vücudunuzun tamamına masaj yapabilirsiniz. Tuz cildinizde uzun süre kaldığında tehlikeli, doğru miktarda kullanıldığındaysa mucizevidir.
Kötü kokmasından çekiniyorsanız karışıma kayısı yağı da ekleyebilirsiniz.

4- Antioksidan zengini yeşil çay sadece içildiğinde değil, cilde direkt olarak uygulandığında da harikalar yaratır. İltihabı önleyici etkisiyle sivilceleri kurutur ve yeniden çıkmalarını engeller. Taze yeşil çayı demledikten sonra nemli tanecikleri yüzünüze uygulayın. İster 15 dakika bekletin, isterseniz masaj yaparak sürün. Diğer tariflerin içine de yeşil çay demi ekleyebilirsiniz.

5-Yoğurt ve ceviz cildin en büyük dostlarından! Ezilerek ufalanmış yarım çay fincanız cevizi, çeyrek çay fincanı sade yoğurtla karıştırın. Yoğurdun sulu taraflarını kullanın. Soğuk suyla durulamadan önce 10-15 dakika bekleyin. Mucizevi maskeler ise meyvelerden oluşuyor. İşte meyvelerin vücudumuza etkileri :

ÇİLEK 
Bu meyvenin canlandırıcı ve peeling etkisi vardı kuru ciltler için idealdir. Ancak cildi gerici etkisi nedeniyle on dakikadan fazla ciltte tutulmaması önerilir. Dört iri çileği ezerek bir çorba kayığı nemlendirici kremle karıştırın. Bütün yüze ince bir tabaka halinde sürün elmacık kemikleri üzerine daha kalın bir tabaka halinde sürün ve beş dakika bekletin. Ayda 2 kez tekrarlayın.

PORTAKAL Meyve asidi açısından etkili olan portakal problemli ve yağlıya yakın normal ciltler için tavsiye ediliyor. Portakalı sıkıp suyunu damla damla iki kahve kaşığı nemlendirici kremin içine katın. Maskeyi yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin. Haftada iki kez tekrarlayın.

LİMON Yağlıya yakın normal ve problemli ciltler doğru seçimdir. Portakal maskesi gibi hazırlanır. Ancak yüzde sadece 5 dakika bekletin ve problemler düzelinceye kadar haftada iki kez tekrarlayın.


ÜZÜM Karma cilt sorunları yüzün belli bölgelerinde sınırlandığından özellikle karma ciltlere öneriliyor. Ancak yorgun ciltlerde de etkili oluyor. Portakal maskesi gibi hazırlayıp yüzünüzde 10 dakika bekletin. Haftada bir kez yapın.AVOKADO Özellikle yorgun ve kuru ciltler için güneşlenmenin ardından uygulanacak ideal bir maske! Bir kahve kaşığı avokado içini ezip iki kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. Kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürüp15 dakika bekletin. Haftada bir kez uygulayın.


SALATALIK Sıkıştırıcı ve ferahlatıcı özelliği nedeniyle yağlıya yakın normal ciltlere uygundur. Cilde parlaklık verir canlandırır ve gözenekleri sıkıştırır. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden bir kahve kaşığı alıp iyice ezdikten sonra iki kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırıp 10 dakika yüzünüzde bekletin. Ayda sadece iki kez uygulayın.


MUZ Zengin içerikli besleyici bir meyve olan muz solgun yıpranmış hassas ve kuru ciltler için ideal bir maske malzemesi. Lekesiz olgun bir muzun yarısını ezerek iki çorba kaşığı nemlendirici kremle karıştırın. Yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Haftada bir kez uygulayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder