3 Eylül 2011 Cumartesi

LEKELER PUUUUUUUF :)


Salça ve Ketçap: Sıcak su ile gliserini eşit miktarlarda karıştırın. Kumaşı bir saat boyunca bu karışımda bekletin sonra her zaman yıkadığınız şekilde yıkayın.


Yumurta: Yumurta lekelerini çıkartmak için soğuk su kullanmalısınız. Genellikle sabunlu su yeterli olsa da beyaz kumaşlarınız için biraz çamaşır suyu ilave edebilirsiniz.


Mürekkep: Deri eşyalarda mürekkep lekesini çıkartmak için, limon suyu ile lekeyi fırçalayın. Kumaş üzerinde oluşan mürekkep lekeleri için, eğer dayanıklı bir kumaşsa, biraz limon suyu ve ılık süt ile silin. Duruladığınızda leke yok olacaktır. Nazik bir kumaşta oluştuysa, leke kuruduktan sonra, üzerine talk pudrası dökün. Leke kaybolana kadar fırçalayın. Beyaz kumaşlarda oluşan mürekkep lekesi için, lekenin üzerine sulandırılmış hardal dökün. Yarım saat kadar bekleyip, süngerle lekeli yeri yıkayın.  Parmağınızda oluşan mürekkep lekesini domates suyu ile ovarak çıkartabilirsiniz.
                                                                                               
Pas: sentetik olmayan kumaşlarda lekeyi tuzlu limon suyuyla ovduktan sonra içerisine biraz amonyak katılmış suyla silin ve durulayın. Sentetik kumaşlarda ise, lekeli kısmı biraz limonla ovun ve durulayın.


Kahve: Leke tazeyse üzerine biraz tuz dökün. Beyaz pamuklu kumaştaki lekeyi oksijenli su ile silin, yeterli gelmezse çamaşır suyu kullanmanız gerekir. Renkli kumaşlarda ise, lekeli kısma biraz gliserin sürün ve ılık suyla durulayın. Halınıza kahve döküldüyse, lekeli yeri, eşit miktarda alkol ve beyaz sirke karışı ile silin.

Yağ: Sıçrayan yağlar için en etkili yöntem ispirtodur. Zeytinyağı lekesini kumaştan çıkartmak için, bir parça ekmek içini yuvarlayıp lekenin üstünde gezdirin.

Çamur: Leke olan elbiseyi hemen fırçalamayın. Çamur lekesi kuruyunca hafif bir fırçalama ile çıkar. Eğer inatçı bir leke ise, eşit miktardaki su ve sirke karışımıyla silebilirsiniz.Çay
Kumaş üzerindeki lekeler
- Beyaz kumaşta: Limon suyuyla silin. Sonra soğuk suyla durulayın.
- Renkli kumaşta. Taze lekeyi yumurta sarısını suyla karıştırarak ovuşturun. Leke eskiyse, gliserinli suyla silmeniz gerekir.
Halı üzerindeki lekeler:
-Eşit ölçekteki alkol ve sirke karışımıyla lekeli yerleri siliniz.Kan Lekesi

Hiç denememeniz gereken usul kan lekesini çıkartmak için sıcak su kullanmaktır. Lekenin pişerek daha fazla yerleşmesine yol açar sıcak su. Oysa bazı özel yollarla kan lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.
-Beyaz kumaşlarda: Lekeyi oksijenli suyla ıslatın. Sonra sabunlu ılık suda yıkayın.
-Renkli kumaşlarda: Nişastayı suyla karıştırarak bir hamur yapın. Bunu lekeli yere sürerek kurumasını bekleyin. Sonra fırçalayarak temizleyin. Bir başka yöntem de aspirin tabletini azıcık suyla eritip lekeli yeri bununla örtmektir. İyice kuruyunca fırçalayarak temizlersiniz.
-Halıda kan lekesi: Lekeli yerleri beyaz sirkeyle ovuşturun.


AYAKKABIDAKİ  LEKELER
Su lekesi: Boyamadan önce vazelin sürün.
Küf Lekeleri: Bir beze gliserin sürerek lekeleri silin.
Spor ayakkabılar: Benzine batırılmış, eski diş fırçasıyla temizleyin.
Açık renk ayakkabılar: Üzerindeki lekeler benzine batırılmış bir bezle silinirse yok olurlar.
Koyu renk ayakkabılar: Üzerlerindeki lekeleri alkole batırılmış bezle temizleyin. Lekeler yok olacağı gibi ayakkabılarınız pırıl pırıl gözükecektir.
Vernikli ayakkabılar:Süt ve limon suyu en tesirli temizlik maddesidir.
Süet ayakkabılar: Süet ayakkabıların dökülen tüylerini kabartmak için onları, su buharına tutun. Sakın ıslakken fırçalamayın. İyice kuruyunca tel fırçayla fırçalayın.
Rugan ayakkabılar: Çatlamalarını önlemek için zeytinyağı veya vazelin sürün. Sıcaklık çatlamalarına sebep olacağı için serin yerde saklayın.
Kahverengi ayakkabılar: Rengini değiştirip siyaha boyamak isterseniz önce çiğ patatesle ovalayın sonra siyah cila sürün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder